دی اریتور

 

 

مقدمه :

آب از دو عنصر ، (یک اتم اکسی‍ن و دو اتم هیدرو‍ن) تشکیل شده است . بنابراین یک مولکول آب از نظر شیمیایی پایدار می باشد و اتم اکسیژ‍ن موجود در مولکول آب خورنده نیست چون پیوند با دو اتم هیدرو‍ژن باعث خنثی شدن آن شده است .از طرف دیگر محیط اطراف ما از گاز هایی نظیر اکسیژن ، دی اکسید کربن ، ازت و دیگر گازها که بستگی به شرایط محیطی دارد تشکیل شده است . همه این گازها از جمله اکسیژن از نظر شیمیایی ناپایدارند . با نفوذ آنها به سیستم های لوله کشی ،اکسیژن سعی می کند با هیدرو‍ژن موجود در آب  ترکیب شود اما چون هر دو مولکول هیدروژن قبلا با یک اتم اکسیژن خنثی شده است، بنابراین اکسیژن آزاد نمی تواند با آن ترکیب شود. اکسیژ‍ن برای خنثی شدن با آهن پیوند شیمیایی ایجاد می کند و باعث اکسید شدن لوله ها ، بدنه دیگ بخار ، تجهیزات جانبی و … می شود .

همچنین آب حلال بسیار خوبی برای گازهای موجود در محیط می باشد . هنگامیکه آب تا دمای معادل فشار بخار اشباعی که سیستم تحت آن عمل می کند گرم می شود گازهای محلول در خود را از دست می دهد. در دیگ بخار چون آب تا آن دما گرم می شود ، گازهای محلول در آب از آن خارج شده و باعث خوردگی در بدنه دیگ ، خرابی لوله های موجود و حتی ترکیدن دیگ می گردد .

هنگامیکه دی اکسید کربن نیز وارد آب تغذیه دیگ می شود ، با اکسیژن ترکیب شده و این مخلوط ۲۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از حالتی که هر یک از گازها به تنهایی وجود داشته باشند باعث خوردگی می شود. به همین منظور جهت حذف گازهای محلول در آب از دی اریتورهای حرارتی استفاده می شود .

مزایای دی اریتور های دنیای صنعت :

  • دی اریتورهای ساخت این شرکت در تیپ ها و ظرفیت های مختلف ساخته می شوند و جوابگوی قسمت عمده ای از احتیاجات موجود در صنایع ، کارخانجات ، بیمارستان ها و تاسیسات می باشند.
  • بالا بودن سطح تماس بخار و مایع ، باعث استفاده حداکثر از بخار و بالا بودن راندمان عمل می شود .
  • کلیه شیر آلات برقی و دستی ، تراپ سرریز ، خلا شکن ، مدار ورودی بخار ، کنترل سطح ، شیشه آبنما ، ترمومتر ، فشار سنج و … به طور کامل بر روی دستگاه عرضه می شوند. بنابراین نصب دستگاه بسیارر ساده و ارزان خواهد بود.
  • با استفاده از دریچه های منهول و هندهول مناسب امکان تعمیر و نگهداری دستگاه بسیار ساده خواهد بود.
  • برای نگه داشتن دمای آب داخل مخزن در حد مطلوب امکان نصب سیستم تزریق بخار مستقیم نیز در نظر گرفته شده است.
  • کلیه قطعات موجود در سیستم به طورکامل و مناسب مهارشده اند. به طوری که در موقع حمل دستگاه صدمعه ای به قطعات دستگاه وارد نشود.
  • ضخامت بدنه دی اریتورهای ساخت این شرکت بر اساس خوردگی مجاز طراحی می شود و در نتیجه عمر مفید مخزن بالاتر می رود.
  • کلیه سطوح مجاور با آب با رنگ اپوکسی و سطوح مجاور با هوا توسط ضد زنگ و رنگ روغنی رنگ آمیزی می شوند و یا با استفاده از ورق گالوانیزه گرم ایرانی ساخته می شوند.
  • کلیه اطلاعات و نقشه ها ی راهنمای نصب در اختیار خریداران قرار می گیرد.
  • جهت گرم نگه داشتن آب داخل مخزن دیریتور از مبدل حرارتی پوسته لوله ای بخار به آب همراه با پمپ و مدار تراپ و شیر آلات مربوطه استفاده شده است.

 

دی اریتور های دنیای صنعت :

دی اریتور های ساخت این شرکت براساس استاندارد ASME  و در سه مدل  HHW, HDL , HDHدر ظرفیت های مختلف و برای انواع دیگ های بخار ساخته می شوند.

مدل HDH دارای مخزن دی اریشن یلند بوده و بر اساس استاندارد کمپانی معتبر DURO ساخته می شود. در این مدل دیریتور چون فضای مناسبی در مخزن دی اریشن وجود دارد گاز های خروجی از دی اریتور.زمان کافی برای از دست دادن حرارت خود دارند بنابراین از اتلاف انر‍ژی گرمایی به خارج از سیستم جلوگیری می شود و آب ورودی به قسمت اسکرابر گرمتر خواهد بود در نتیجه مقدار کمتری بخار جهت رسیدن به دمای معادل فشار بخار اشباع مورد نیاز می باشد و لذا در مصرف بخار مورد نیاز سیستم نیز صرفه جویی زیادی خواهد شد.

در ظرفیت های بالا برجک به وسیله فلنچ به مخزن ذخیره متصل می شود.

مدل HDL دارای مخزن دی اریشن کوتاه بوده و بر اساس استاندارد کمپانی معتبر PERMUTIT  ساخته می شود و در جاهایی که محدودیت فضا از مهمترین عوامل است بسیار مناسب می باشد. با افزایش فضای خالی مخزن ذخیره، کوتاه بودن مخزن دی اریشن جبران می شود. در ضمن دسترسی به فضای بالا و داخل مخزن نیز آسان تر می باشد.

مدل HHW  بدون مخزن دی اریشن بوده و با استفاده از سیستم تزریق مستقیم بخار، به وسیله انژکتور بخار بیش از ۹۰ درصد گازهای محلول در آب را حذف می نماید. همچنین دمای آب موجود در مخزن را در حد مورد نیاز نگه می دارد تا آب تزریقی به دیگ باعث ایجاد شوک حرارتی نشود. مدل HHW نسبن به مدل های دیگر دارای قیمت ارزان تری بوده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.

دی اریتورهای ساخت این شرکت مقداراکسیژن محلول در آب را به  MG/I0.005 و دی اکسید کربن را به صفر می رساند و آب مصرفی دیگ بخار را حداکثر تا دمای معادل فشار بخار اشباع موجود در دستگاه گرم می کند. توانایی کار در ۳ تا ۱۰۰ درصد ظرفیت دستگاه را دارا می باشد.

انژکتور بخار ، صدا و لرزش را دردستگاه به حداقل می رساند درعین حال ضمن اختلاط کامل بخار و آب ،حداکثر گردش جریان آب در داخل مخزن را تضمین می نماید. که این عمل به آزاد شدن اکسیژن محلول درآب کمک می کند و باعث افزایش و یکنواختی دمای آب در کلیه نقاط مخزن می شود.